هر اشتباه فرصتی برای قویتر و بهتر شدن است

هر اشتباه فرصتی برای بهتر شدن

هر اشتباه فرصتی برای قویتر و بهتر شدن است

هر اشتباه فرصتی برای قویتر و بهتر شدن است 700 408 ارمغان رشد

راه هایی برای تبدیل اشتباهات به درس های باارزش زندگی

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که بگویید: “من دیگر این کار را انجام نمی دهم” و تنها مدت کوتاهی بعد دوباره آن کار را تکرار کنید؟ اگر پاسختان مثبت است تنها نیستید. به نظر می رسد که همه ی ما برخی از اشتباهاتمان را دوباره تکرار می کنیم.
اما تکرار برخی اشتباهات بارها و بارها می تواند بهای زیادی داشته باشد. شاید شریک زندگی تان اعتمادش را نسبت به شما از دست بدهد زیرا حرف های شما با عملتان یکی نیست. و یا اشتباهات مالی شما باعث بشود تا شما در قرض فرو روید و ندانید چگونه خودتان را خلاص کنید.
خبر خوب اینجاست که شما می توانید قدم هایی بردارید تا از اشتباهاتتان درس بگیرید. سپس به جای تکرار آن ها ، دانشی به دست می آورید که در آینده به شما کمک خواهد کرد.
در اینجا پنج راه وجود دارد که می توانید از اشتباهتان درس بگیرید :

1. از اشتباهاتتان آگاهی داشته باشید.
اغلب راهنمایان جملاتی این چنین می گویند: “متاسفم که اینجوری احساس کردی” یا “متاسفانه این کارایی نداره” اما سرزنش کردن دیگران و یا کوچک شمردن مسئولیتتان به هیچکس کمکی نمی کند.
قبل از اینکه از اشتباهاتتان درس بگیرید، باید مسئولیت کامل نقشتان را در سرانجام کار درک کنید و بپذیرید. ممکن است در این راه راحت نباشید اما تا زمانی که بگویید: “من افتضاحم” یعنی هنوز برای تغییر آماده نیستید.

2. از خودتان سوال های سخت بپرسید.
از آنجایی که نمی خواهید بر روی اشتباهاتتان بمانید، تفکر در مورد آن ها می تواند ثمربخش باشد. از خودتان چند سوال سخت بپرسید:
چه اشتباهی پیش آمده است؟
چه کاری باید انجام دهم تا دفعه ی بعدی شرایط بهتر پیش برود؟
چه چیزی می توانم از این اشتباه یاد بگیرم؟

پاسخ های خود را بنویسید، می بینید که شرایط برایتان روشن تر شده است. دیدن پاسخ هایتان بر روی کاغذ می تواند به شما کمک کند تا به تجارب احساسی و غیرعاقلانه تان، با دیدی منطقی نگاه کنید.

3. برنامه ریزی کنید.
سرزنش کردن خودتان برای اشتباهاتتان به شما کمکی نمی کند. بسیار حائز اهمیت است که وقت زیادی را صرف فکر کردن کنید تا ببینید چگونه باید در آینده بهتر عمل کنید.
برنامه ای تنظیم کنید تا در جلوگیری از تکرار دوباره ی اشتباه سابقتان به شما کمک کند. تا جایی که ممکن است جزیی بین باشید ولی انعطاف پذیر باقی بمانید تا زمانی که برنامه تان نیاز به تغییر داشته باشد.
حتی اگر شریک زندگی تان بامسئولیت است ویا شما برنامه هایتان را بر روی تقویم می نویسید، راهی پیدا کنید تا مسئولیت پذیر باقی بمانید. به یاد داشته باشید، راهی که برای یک شخص کارایی دارد ممکن است برای شخصی دیگر بی فایده باشد.

4. اشتباه کردن را برای خودتان سخت کنید.
تنها بر قدرت اراده برای جلوگیری از میانبرهای غیر استاندارد و یا رضایتمندی های آنی اکتفا نکنید. فرصت های موفقیتتان را با سخت تر کردن ارتکاب به اشتباه افزایش دهید.
به عنوان یک روانشناس با مردمی سروکار داشته ام که راه های خلاقانه ای را یافته اند تا در زندگی منظم تر باشند. در گذشته یک مراجعه کننده ی خانم داشتم که هر زمان احساس خستگی و بی حوصلگی می کرد، شروع به خرید آنلاین می کرد و حسابش را خالی می کرد.
برای اینکه بتواند از این کار پیش گیری کند، تمامی کارت هایش را درون قالب یخی منجمد کرده بود، او مجبور بود تا منتظر ذوب شدن یخ بنشیند تا بتواند شماره ی روی کارت را بخواند. هر بار که این کار را انجام می داد، با خود فکر می کرد که چقدر کار بی فایده و احمقانه ای است و او باید از این کار دست بکشد.

5. به یاد بیاورید که چرا می خواهید بهتر عمل کنید.
گاهی تنها یک لحظه ی کوتاه می خواهد تا شما کاری را انجام دهید که نباید. تهیه ی لیست تمامی دلایلی که چرا شما باید این راه را ادامه دهید، به شما کمک می کند تا حتی در سخت ترین زمان ها نیز بتوانید شرایط را کنترل کنید.
یکبار با خانمی صحبت می کردم که می خواست از صحبت با همسر سابقش دست بکشد. او می دانست که این مرد برایش مناسب نیست ولی نمی توانست در مقابل تماس های او مقاومت کند و پاسخش را می داد.
به او گفتم تا لیستی از تمام دلایلی تهیه کند که چرا نباید با همسر سابقش در ارتباط باشد. این موضوع برای سلامت روانی او مشکل داشت. او لیست را تهیه کرد و به پشت تلفن همراه خود چسباند. هر زمان که همسر سابقش تماس می گرفت، تلفن همراه خود را بر می گرداند و شروع به خواندن لیست می کرد. این باعث می شد تا بتواند در برابر وسوسه ی پاسخ دادن به تماس مقاومت کند.
خودکنترلی همانند یک ماهیچه است. هربار که انتخاب سالم تری انجام می دهید، از لحاظ روانی قوی تر می شوید.

6. با دانش جدیدتان به جلو حرکت کنید.
گاهی اشتباه ها یک خطای بزرگ نیستند، و تعدادی انتخاب های کوچکند که منجر به شکست می شوند. پس به خطاهایتان دقت کنید، مهم نیست که چقدر کوچک و یا چقدر بزرگ به نظر برسند. و بدانید که هر خطا فرصتی است برای ساختن یک ماهیچه و بهتر شدن در آینده.

نویسنده: امی مورین
Amy Morin

2 دیدگاه
  • خوب بود اتفاقی از گوگل اومدم اینجا ولی خوب بود برای دوستم فرستادم اونم دنبالشه اونم بیاد ببینه

    ممنون که سرعت سایتتون بالاست برای این تو خیلی از سایتا رفتم ولی سرعت سایتشون بد بود خداروشکر که راحت چیزی که میخواستم پیدا کردم

    ممنون

  • ممنون خیلی کمک کرد