10 راه برای مقابله با نیاز به تایید شدن از سمت دیگران

نیاز به تایید شدن از سمت دیگران

10 راه برای مقابله با نیاز به تایید شدن از سمت دیگران

10 راه برای مقابله با نیاز به تایید شدن از سمت دیگران 624 390 ارمغان رشد

شما به اینکه مردم هر کاری را که انجام می دهید دوست داشته باشند، نیازی ندارید.

اخیرا چاپ دوم کتابم به نام تکنیک های شناخت درمانی منتشر شده است که در آن 125 تکنیک را برای درمان شناسان ماهر در زمینه ی رفتار درمانی شناختی شرح داده ام.
متوجه شده ام که بیشتر درمان شناسان اغلب به تکنیک های کمی اعتماد کرده و فقط آن هایی که می شناسند را به کار می گیرند.من عقیده دارم باید انعطاف پذیر و مبتکرانه عمل کنیم و به مراجعین تا جایی که ممکن است راه حل نشان دهیم. امروز می خواهم نگاهی بر تعدادی تکنیک ساده بیاندازم که افراد می توانند برای مقابله با نیازشان به تایید شدن توسط دیگران از آن ها استفاده کنند. به یاد داشته باشید که 50 تکنیک دیگرکه می توانید به همین شیوه به کار بگیرید وجود دارد.

1. شرایط را بشناسید:
این می تواند علتی برای نگرانی شما باشد در مورد اینکه مردم چه فکری می کنند.برای مثال شاید به این فکر می کنید که از شخصی درخواستی داشته باشید که ممکن است باعث تغییر در رفتارش شود و خیلی سریع به دلیل افکار و احساسات نهفته ی همیشگی احساس اضطراب بر شما غلبه می کند.

2. مزایا و معایب نیاز به تایید شدن از سمت دیگران:
این می تواند انگیزه ای برای شما باشد تا میزان نیاز خود را به تایید شدن از سمت دیگران بسنجید. بهایش چیست؟ بهایش این است که ممکن است صادق بودن را برای شما دشوار کند. رویایی شما با نیازهایتان را مشکل ساز می کند. همیشه نگران این هستید که چه اتفاقی خواهد افتاد و اجازه می دهید مردم از شما سوء استفاده کنند. اما اگر احتیاج به تایید شدن داشته باشید ممکن است هنوز تصور کنید که دیگران شما را دوست دارند و این شما را از خودشیفتگی باز می دارد.آیا ارزشش را دارد؟

3. چه افکار منفی ای به صورت ناخودآگاه به شما سر می زند؟
این افکارمی تواند اینگونه باشد : ” او فکر می کند من بی انصاف و کوته فکرم.”
” او تصور می کند من نفرت انگیز و آسیب پذیرم.” حتی شما هم ممکن است با خود فکر کنید ” اگر کسی از من خوشش نیاید وحشتناک است.” و یا ” من تحمل یک بحث را ندارم.”

4. این افکار چه معنی ای برای شما دارند؟
برای مثال شخصی می گوید: “اگر او از من خوشش نمی آید یعنی من اشتباهی مرتکب شدم و یا آدم بدی هستم.” شخص دیگری فکر می کند: “مردم در مورد من صحبت خواهند کرد و من دیگر دوستی نخواهم داشت.” این پیامدها و تصورات نیازهای شما را به سمت تایید شدن بایدی توسط دیگران سوق می دهد.

5. منطق و علت افکارتان را پیدا کنید.
برای مثال ،آیا اگر شخصی با شما مخالفت کند شما آدم بدی می شوید ویا مخالفت او یعنی شما قطعا اشتباهی مرتکب شدید؟ آیا ممکن نیست که علت مخالفت آن ها اطلاعات، تعابیر ویا عقاید متفاوت شما باشد؟ آیا ممکن نیست که حق با شما باشد؟اگر تصور می کنید مردم از شما ناراحت می شوند، از خودتان بپرسید اگر تاکنون با کسی مخالفت کرده باشید پس چه کسی قرار است دوست شما باقی بماند؟

6. از تکنیک استاندارد دوگانه استفاده کنید.
آیا از اینکه شخصی با شما مخالفت می کند همیشه بسیار ناراحت می شوید؟ آیا آن ها را برای همیشه از زندگیتان حذف می کنید؟ تصور کنید که می خواهید به بهترین دوستتان کمک کنید : اگر متوجه شوید شخصی با گفته ی دوستتان مخالف است چه نصیحتی برای دوستتان دارید؟ آیا به او می گویید که انسان بدی است؟ چرا تحملتان برای دیگران بیشتر از خودتان است؟

7. اگر هنوز از شما خوششان نیاید ،راه حل دیگری دارید؟
بهتر است واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم. بیایید تصور کنیم که شما در ابراز وجود کردن در مقابل دیگران بسیار ماهرانه عمل کرده اید، ولی آن ها هنوز از شما خوششان نمی آید.حالا راه حلتان چیست؟ آیا هنوز می توانید با شریک زندگیتان، خانواده، دوستان،فرزندان و همکارانتان ارتباط داشته باشید؟ آیا هنوز می توانید در تمامی فعالیت هایی که در گذشته در آن ها شرکت می کردید،شرکت کنید؟ اگر هنوز تمام کارهایی که در گذشته انجام میدادید را به خوبی گذشته انجام می دهید، پس چه تفاوتی میان تایید شدن از سمت دیگران و تایید نشدن وجود دارد؟

8. در آینده نسبت به این موضوع چه حسی خواهید داشت؟
ما اغلب در مورد اتفاقاتی که در حال حاضر صورت می گیرد ناراحت می شویم و فراموش می کنیم که تمامی احساسات ما قابل تغییر هستند. آیا تجربه ی این را دارید که 3 ماهه پیش موضوعی شما را به شدت ناراحت کرده باشد ولی امروز به آن فکر نکنید؟ دلیل این موضوع این است که شما تجربه های جدید را جایگزین تجربه های قدیمی تر می کنید و قبلی را به دست فراموشی می سپارید.

9. نظرات مخالف را برای خودتان عادی سازید.
ما اغلب از موضوعاتی ناراحت می شویم که برای همه اتفاق می افتد.آیا شخصی را می شناسید که از طرف همه ی مردم تایید شده باشد؟ دلیلش چیست؟ اگر هر شخصی در زندگی اش با فرد دیگری مواجه شده باشد که با او مخالفت کند، و با وجود آن مخالفت هنوز زنده باشد و پیشرفت کند ،پس چرا شما باید آن شخصی باشید که می خواهد موافقت جهانی کسب کند؟

10. تمرین کنید تا جسور باشید.
بهترین راه برای مقابله با اضطراب و ترس کار کردن بر روی رفتاری است که باعث اضطرابتان شده است. برای مثال اگر شما در مورد تایید نشدن نگرانید، به مغازه ای بروید و بر روی کالایی که قصد خرید آن را ندارید 50 درصد تخفیف درخواست کنید. میبینید که فروشنده طوری به شما نگاه می کند که انگار شما عقلتان را از دست دادید. می توانید بگویید :” فکر می کردم امروز می توانم تخفیف بگیرم.” نکته ی این عمل این است که درمی یابید هیچ چیز تغییر منفی نخواهد کرد، بلکه پی می برید که می توانید جسور باشید.
روزی دوستی به من گفت:” هر کاری هم که انجام دهی، مردم حرفی برای گفتن دارند.” این جمله باعث شد تا من دست از تلاش برای جلب کردن رضایت مردم بردارم.نگرانی در مورد تایید نشدن از سمت دیگران بخشی از وجود انسان هاست.ما نمی خواهیم که با مردم غیر محترم،خودخواه و خصومت آمیز رفتار کنید ولی گاهی می توانید درمقابل دیگران جسور باشید و کارهایی انجام دهید که مردم دوست ندارند. تنها راه برای آسان زندگی کردن تحمل این مخالفت ها است.

1 دیدگاه