آیا انسانهای مذهبی بیشتر عمر می کنند؟

آیا انسانهای مذهبی بیشتر عمر می کنند؟

آیا انسانهای مذهبی بیشتر عمر می کنند؟

آیا انسانهای مذهبی بیشتر عمر می کنند؟ 699 394 ارمغان رشد

مذهب یک اکسیر نیست.
این سوال را می توان به دو روش مطرح کرد. یک اینکه آیا مردمی که مذهبی هستند بیشتر از افراد غیر مذهبی عمر می کنند؟ و دوم اینکه مردمی که در کشورهای مذهبی زندگی می کنند نسبت به مردم کشورهای غیر مذهبی از عمر طولانی تری برخوردارند؟
پاسخ به این سوالات بسیار با یکدیگر تفاوت دارد.

تفاوت در کشورها
کشورهایی که امید به زندگی پایینی دارند عموما بسیار مذهبی هستند. ملت هایی در آفریقای سیاه می توانند مثال خوبی باشند. مالاریا، انگل ها، تب دانگ، وبا، بیماری های اسهالی، هپاتیت و ایدز و …،میانگین طول عمر را در بیشتر این کشورها تا 60 سال کاهش داده است. وجود بسیاری از بیماری های مزمن و مرگ زودرس، حاکی از اعتقاد مطلق به خدا و اهمیت به مذهب است.
با پیشرفت اقتصاد، بهبود سلامتی و مذهب کاهش می یابد. این به آن معناست که کشورهای پیشرفته سالم تر و غیر مذهبی ترند. کشورهای پیشرفته از مزایای بهبود مراقبت های پزشکی ، بهداشت و برنامه های سلامتی عمومی همانند واکسیناسیون برای سرخک و آبله برخوردارند. و در نتیجه میانگین طول عمر نسبت به یک قرن پیش دوبرابر شده است.
پس جمعیت کشورهای غیرمذهبی به مراتب بیشتر از کشورهای متعصب مذهبی عمر می کنند. برای مثال سوئد ( میانگین عمر 81 سال)، و ژاپن(میانگین عمر 82 سال) که مردمشان بیشتر از جمعیت مذهبی آمریکا(میانگین عمر 78.5) عمر می کنند.

حال اگر جمعیت مذهبی و غیرمذهبی در یک کشور را مقایسه کنیم چه؟
بستگی دارد که کدام کشور را تحت مطالعه قرار دهید. بسیاری از مطالعات مرتبط که در آمریکا انجام شده بود، نشان می داد که بیشتر جمعیت مذهبی از مزایای مربوط به طول عمر برخوردارند ، در صورتی که برای سایرین اینطور نبوده است. تعریف معنا برای این تفاوت دشوار است ولی به نظر می رسد که افراد مذهبی در آمریکا نسبت به افرادی که از کلیسا دور افتاده اند، بیشتر عمر می کنند.
آمریکایی های مذهبی سیستم ایمنی قوی تر، فشار خون پایین تر و زمان بازیابی بهتری بعد از عمل خواهند داشت. وجود مذهب در خانواده باعث مزایای سلامتی بالقوه شامل ارتقا سبک زندگی به سبکی سالم، بهبود مدیریت استرس و حمایت اجتماعی بهتر می شود. این مزایا می تواند توضیح دهد که چرا آمریکایی های مذهبی بر طبق مطالعات بیشتر از سایرین عمر می کنند.
هنوز مزایای آشکار مذهب در کشورهای پیشرفته ی دیگر یافت نشده است. در کشورهایی همانند دانمارک و هلند که تعداد افراد مذهبی پایین است، مزایای سلامتی مذهب بیشتر در کلینیک ها و حول موضوع افسردگی وجود دارد. (افسردگی به طور مستقیم با بیماری های قلبی در ارتباط است و در نهایت به عمر کمتر ختم می شود.)

همه ی این ها روی هم چه معنایی دارد؟
اگر بخواهیم مردمی را که در یک کشور هستند با یکدیگر مقایسه می کنیم، مردم مذهبی زمانی می توانند از فواید مذهب بهره ببرند که بخشی از یک جمعیت بزرگ باشند، همانند آمریکا. اگر مردم مذهبی جزء اقلیت ها باشند این فواید ناپدید می شوند.
چرا؟ یکی از دلایل ممکن که چرا در آمریکا مردم غیر مذهبی از سلامتی کمتری برخوردارند این است که آن ها را از شرکت در سیاست دور نگه می دارند و نقش کمتری در انجمن های محلی دارند زیرا افراد مذهبی آن ها را شایسته نمی دانند. یک دلیل کلیدی این است که کلیساها نقشی اساسی در سازماندهی خیریه ها و سازمان های مدنی دارند.
در کشورهای غیر مذهبی عضویت در انجمن ها بسیار بالاست. پس افراد غیر مذهبی در اجتماع خود، نسبت به کشورهایی با افراد مذهبی بیشتر همانند آمریکا بسیار فعال تر عمل می کنند.
علی رغم جمعیت زیاد مذهبی در آمریکا، میانگین عمر آمریکایی ها هنوز نسبت به کشورهای غیر مذهبی که از لحاظ پیشرفت اقتصادی هم سطح خود هستند، همانند ژاپن و سوئد پایین تر است. واضح است که کیفیت پایین زندگی هم بازار را برای مذهب گرم می کند و هم میانگین عمر را کاهش می دهد.
از این دیدگاه بسیار عجیب به نظر می رسد که محققین سلامتی بر مزایای مذهب پافشاری کنند. اگر مذهب واقعا باعث طول عمر می شود، مردم در آفریقای سیاه چگونه میانگین عمر پایینی دارند در حالی که هر کدام از آن ها عمیقا مذهبی هستند؟

نویسنده: نیگل باربر
Nigel Barber