در مورد افزایش سن و درد چه می دانید؟

افزایش سن

در مورد افزایش سن و درد چه می دانید؟

در مورد افزایش سن و درد چه می دانید؟ 700 465 ارمغان رشد

تحقیقات نشان می دهد که چرا افراد مسن درد بیشتری دارند و ما در مورد آن چه کاری می توانیم انجام دهیم.

آیا فکر می کنید که افزایش سن با درد همراه است؟ بله کاملا درست است.
تحقیقات نشان می دهند که افراد مسن درد بیشتری را نسبت به افراد جوان تر تجربه می کنند و کمتر تمایل دارند تا برای آن درد به پزشک مراجعه کنند و درمان شوند. مطالعه ای در مرکز کنترل بیماری ها در آمریکا نشان می دهد که نزدیک به 50 میلیون فرد مسن هر ساله دردهای مزمن زیادی را تجربه می کنند. همانند پیری مفاصل، بیماری هایی مانند سرطان، جراحات، جراحی ها. و بیشتر از 40 درصد از آن ها دوره ی درمان مناسب برای دردشان را طی نمی کنند.
اما پیری و درد لزوما نباید در کنار یکدیگر قرار بگیرند.
مقاله ی سیستماتیک که در مجله ی انجمن پزشکی آمریکا به چاپ رسیده بود، روش هایی را کشف کرده است که برای مدیریت و کنترل درد برای افراد مسن و درمان هایی که بهترین جواب را می دهند، استفاده می شود. این مقاله از 92 تحقیق تشکیل شده بود که 35 عدد از آن ها داروها را برای درمان درد ارزیابی می کردند و 57 تحقیق دیگر درمان های دیگر را بررسی می کردند. یافته ها به این شرح بود:

– افراد مسن نسبت به افراد جوان جذب داروی کمتری دارند و کمتر می توانند سموم را از بدنشان دفع کنند.
– بیمارانی با ناتوانی حسی و شناختی نمی توانند به خوبی دردشان را برای پرستارشان توضیح دهند.
– پزشکان اغلب نگران اثرات طولانی مدت داروهای ضد درد هستند، به ویژه اگر این داروها برای دیابت و یا فشار خون بالا باشند.
– بیماران اغلب در سنین بالا به درد به عنوان یک “ضعف” و به تحمل درد به عنوان یک نشانه ی قدرت نگاه می کنند.
– اگر بیماران با پزشکان خود روابط قوی و مورد اطمینان نداشته باشند، تمایل کمتری برای درمان نشان می دهند.

آن مقاله همچنین دیدگاه های مدرک محوری را برای مدیریت درد در افراد مسن تنظیم کرده است. اول اینکه این مقاله باعث می شود تا بیماران در مورد انتخاب هایی که برای دارو دارند با پزشکان خود صحبت کنند. استامینوفن اولین انتخاب برای درمان درد در میان افراد مسن است، زیرا این دارو از حداقل عوارض جانبی برخوردار است. تحقیق توصیه می کند که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تنها باید برای مدت کوتاهی استفاده شوند، زیرا ممکن است منجر به مشکلات قلبی و کلیوی و زخم معده شوند.
روش های غیر دارویی نیز می توانند تاثیر بسزایی در رفع درد داشته باشند، به ویژه زمانی که به همراه داروهای ضد درد به کار گرفته شوند. تحقیق نشان می داد که درمان های بسیاری در برطرف کردن درد تاثیر دارند: درمان های شناختی – رفتاری، ماساژ، طب سوزنی، تایچی، یوگا و برنامه های دیگر ورزشی. می توانید با پزشک خود در مورد برنامه ریزی برای رفع درد که هدف های شخصی تان را نیز شامل شده باشد صحبتی داشته باشید.
در آخر اینکه یافته ی اصلی تحقیق این است که پزشکان باید در گوش دادن به ارزیابی بیماران از میزان دردشان خوب عمل کنند و دیدگاه هایی چندوجهی برای درمان درد پیشنهاد دهند. پزشکی را پیدا کنید که اگر میزان افزایش دردتان را گزارش کردید، به صحبت هایتان گوش دهد. یک پزشک موثر همچنین می تواند به شما کمک کند تا به انجمن ها و سازمان هایی مرتبط شوید که می توانند در روند درمان حامی شما باشند. همانند انجمن مراکز تناسب اندام، گروه های ورزشی و یا…
پزشکان و یا سایر ارائه دهندگان خدمات پزشکی باید بیماران را تشویق کنند تا سطح وسیعی از درمان را به منظور کنترل درد به کار گیرند. آگاهی دادن به افراد مسن درباره ی عوارض جانبی دارو درمانی و تشویق آن ها به به کارگیری روش های درمانی غیر دارویی همانند تجسم فکری، ماساژ، استراحت دادن به عضلات و سایر تکنیک های ورزشی بسیار حائز اهمیت است.
درست است که درد در میان افراد مسن بیشتر است، ولی روش هایی هم برای درمان آن وجود دارد. داشتن یک رابطه ی خوب با پرستاران و پزشکان و بررسی روش های گوناگون دارو درمانی، درمان های غیر دارویی و فعالیت های فیزیکی روش های موثری هستند تا بتوانیم در آینده دردمان را آسان تر مدیریت و کنترل کنیم.

منبع: مرکز تحقیقاتی بروفنبرنر