روانشناسی جدید می گوید خنده بهترین درمان است.

خندیدن

روانشناسی جدید می گوید خنده بهترین درمان است.

روانشناسی جدید می گوید خنده بهترین درمان است. 700 367 ارمغان رشد

دلایلی برای شاد بودن.

انسان ها چرا می خندند؟ این سوال دانشمندان زیادی را در سراسر جهان به خودش جلب کرده است. مردم با هر سن و فرهنگی خود به خود می خندند و بیشتر مواقع در حال خندیدن هستند. خنده یک رفتار قدیمی و ویژگی مشترکی بین ما و برخی میمون ها همانند شامپانزه و گوریل ها است.
این موضوع باعث می شود تا پی ببریم که ما با یک سازگاری بیولوژیکی سرو کار داریم. رفتاری که به انسان ها سود می رساند. چه می تواند باشد؟ فرضیه های زیادی وجود دارد. یکی از فرضیه ها می گوید: خنده باعث هیجانات اجتماعی، به ویژه در زمینه ی احساسی می شود. دانشمندان دریافتند که حس شوخ طبعی یکی از رفتارهای مورد درخواست در شخص مقابل است. جالب است بدانید که در اینجا مسئله ی جنسیت مطرح می شود. درحالی که زنان، مردانی را دوست دارند که آن ها را می خندانند، مردان ترجیح می دهند با زنانی در ارتباط باشند که به جوک های آن ها می خندند. این موضوع می تواند یک انگیزه برای مردان باشد (احتمالا آن هایی که چندان جذاب نیستند) تا به یک کمدین تبدیل شوند.
هنوز دلایل بیشتری برای خندیدن وجود دارد. برای مثال خنده بر افرادی که می خواهند چیزهای جدیدی بیاموزند، تاثیر مثبتی دارد. به همین دلیل خنده و بازی ارتباطی قوی با یکدیگر دارند. به ویژه در کودکان بازی، یک راه عالی برای یادگیری چیزهای جدید است. کاری که خنده انجام می دهد این است که به آن ها پیام می دهد که محیط برای بازی و یادگیری مناسب است.
سومین دلیل خنده ی انسان ها، ایجاد ارتباط اجتماعی با یکدیگر در گروه است. گروه ها برای نجات انسان ها بااهمیتند و در طول زمان، بزرگ شده اند و از لحاظ اجتماعی پیچیده شده اند که این مسئله سوالی را برمی انگیزاند: این گروه ها چگونه در کنار یکدیگر قرار گرفته اند؟ میمون ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر، همدیگر را تمیز می کنند، ولی اگر گروه بزرگ باشد، این کار غیر ممکن است. یک راه حل برای این مشکل خندیدن است. با خنده ما می توانیم بسیار سریع یک رابطه ی خوب با یکدیگر برقرار کنیم و از آن جایی که خنده مسری است، می تواند خیلی سریع در بین جمعیت پخش شود. اگرچه دانشمندان ظاهرا نتوانسته اند که مکانیسم بیولوژیکی خنده را که می تواند این اثرات مثبت اجتماعی را ایجاد کند کشف کنند، ولی ما فکر می کنیم که این عامل را کشف کرده ایم. اندورفین ها.
در یک سری تحقیقاتی که توسط تیم محققین از دانشگاه های آکسفورد و آمستردام انجام شده است، ما از مراجعین خواستیم تا به آزمایشگاه بیایند. آن ها ابتدا آزمایش درد انجام دادند. ما یک سرد کننده ی آبمیوه به مدت حداکثر 3 دقیقه بر روی بازوی آن ها قرار دادیم. سپس افراد را به دو گروه تقسیم کردیم. یک گروه مشغول تماشای کلیپ های خنده دار خانگی شدند و گروه دیگر مستند تماشا می کردند. بعد از این مرحله، دوباره از هریک از افراد تست درد گرفته شد. همانطور که انتظار می رفت بعد از دیدن مستند، تحمل درد افراد کاهش یافته بود. این در حالی است که مطالعات ما نشان می داد که تحمل درد در افرادی که کمدی تماشا می کردند نزدیک به 50 درصد افزایش یافته بود.
از کجا بدانیم که دلیل این موضوع خنده بوده است؟ خب، ما ابتدا خنده را در همه ی شرایط اندازه گیری کردیم. افرادی که بیشتر می خندیدند، بیشتر درد را تحمل می کردند. آیا این اثر مثبت، از تماشای فیلم کمدی ایجاد نشده است؟ ما این را با یک آزمایش جداگانه امتحان کردیم. یک فیلم رمانتیک برای گروه سوم پخش کردیم. آن ها گزارش کردند که از قبل شادترند ولی میزان تحمل دردشان بالا نرفته بوده است. آیا این موضوع بیرون از آزمایشگاه نیز همینطورعمل می کند؟ ما بر روی افرادی که نمایش کمدی نگاه می کردند و نمایش انجام می دادند آزمایش انجام دادیم. دوباره میزان تحمل درد درست بعد از تماشای نمایش و شرکت در آن افزایش یافت. چگونه متوجه شویم که این به دلیل اندورفین هاست؟ متاسفانه راه آسانی برای اندازه گیری سطح اندورفین در بدن وجود ندارد، مگر اینکه سوزنی را در ستون فقرات افراد فرو ببریم. در تحقیقات اخیر شواهدی وجود دارد که در آن اسکن های مغز نشان می دهند که خنده میزان اندورفین را در مغز افزایش می دهد.
پس شواهدی یافته ایم که خنده همانند یک داروی خوب عمل می کند. ما در حال آزمایش این هستیم که آیا وجود دلقک در بیمارستان می تواند مزایایی برای بیماران داشته باشد یا خیر. همچنین می خواهیم بدانیم که آیا خنده می تواند بر اعتماد و تعهد در محیط کار تاثیری مثبت بگذارد؟
یافته های ما نشان می دهد که خنده همانند یک ماساژ خوب و پیاده روی می تواند حس خوبی ایجاد کند. خنده آرامبخش است ولی بیشتر اجتماعی است. و عوارض جانبی – یک جوک – به مراتب از داروهای قدیمی کمتر است.

نویسنده: مارک ون ووگ
Mark van Vugt