تشخیص سریع اوتیسم توسط ام آر آی، کلید درمان و بهبودی

تشخیص اوتیسم توسط ام آر آی mri

تشخیص سریع اوتیسم توسط ام آر آی، کلید درمان و بهبودی

تشخیص سریع اوتیسم توسط ام آر آی، کلید درمان و بهبودی 1280 853 ارمغان رشد

ام آر آی (MRI) در تشخیص و درمان اوتیسم تغییر ایجاد کرده است.
تشخیص سریع اوتیسم می تواند کلیدی برای درمان و بهبودی در پیشرفت آن باشد.

در حال حاضرهیچ راهی برای تشخیص بیماری کودکان مبتلا به اوتیسم وجود ندارد. تا زمانی که کودک در 24 ماهگی شروع به نشان دادن صفت های رفتاری کند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا نشان داده است که به ازای هر 68 کودک 1 کودک به اوتیسم مبتلا است. در حالی که حتی یک دلیل هم برای این بیماری وجود ندارد، ما می دانیم که اوتیسم از ساختار و عملکرد غیر طبیعی مغز ناشی می شود. همچنین ما می دانیم که این یک بیماری موروثی است. کودکانی که تشخیص داده شده است که خواهر و یا برادر بزرگترشان مبتلا به اوتیسم است، تا 2 سالگی 20 درصد شانس این را دارند که بیماری شان تشخیص داده شود. با دانشی که در دست است، ممکن است ام آر آی کلیدی برای کمک به تشخیص زودهنگام نشانه های اوتیسم حتی در نوزادان شش ماهه باشد.
تشخیص زودهنگام اوتیسم بسیار اهمیت دارد زیرا هر چه کودک سن کمتری داشته باشد، مغز او سازگاری بیشتری پیدا می کند و این امر باعث می شود درمان تاثیر عمیق تر و طولانی تری در روند تکامل او داشته باشد. شروع درمان قبل از دو سالگی باعث می شود تا هوش و یادگیری زبان در کودکان بهبود یابد و در به دست آوردن رفتار اجتماعی به کودک کمک می کند. این به این معناست که کودکان مبتلا به اوتیسمی که در سنین پایین درمان می شوند، می توانند در مدرسه بهتر عمل کنند و در روند رشدشان با مشکلات کمتری مواجه شوند. هر چه زودتر بتوانیم افرادی را که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند را تشخیص دهیم، خانواده ها و درمانگران می توانند سریعتر و بهتر برای درمان طولانی مدت آن ها برنامه ریزی کنند.
ام آر آی در تشخیص زودهنگام اوتیسم بسیار کمک کننده است، زیرا می تواند میزان تغییر در گردش خون در مغز را اندازه گیری کند و آن را به عملکرد بخش های گوناگون مغز ارتباط دهد. این روند به محققین اجازه می دهد تا عملکرد مغز را در افرد مبتلا به اوتیسم و افراد سالم مقایسه کنند. یک تحقیق در دانشگاه کارنژی ملون انجام گرفت. محققان در آن از نشانگرهای شناختی ام آر آی با دقت 97 درصد برای تشخیص افراد مبتلا به اوتیسم استفاده کردند. تیم محققان کلماتی با معانی اجتماعی مانند آغوش، مسخره کردن، لگد زدن و عشق را برای افراد مورد آزمایش بیان کردند وبه محض شنیدن این کلمات ، با مشاهده ی الگوی عملکرد مغز توانستند افرادی را که دارای اوتیسم بودند به درستی و با موفقیت تشخیص دهند.
یک تیم دیگر تحقیقاتی در دانشگاه کارولینای شمالی مشاهده کرد که نشانه های تشخیص اوتیسم که در مغز وجود دارد، در مغز نوزادان شش ماهه نیز قابل تشخیص است.
نشانه های اوتیسم مانند تاخیر در راه رفتن، حرف زدن، تاخیر در شناخت بصری، عدم توانایی در دنبال کردن الگوها و اشکال، معمولا بین 18 تا 24 ماهگی قابل مشاهده است. متاسفانه نشانه ی خاصی برای تشخیص اوتیسم در نوزادان وجود ندارد، ولی تیم تحقیقی یو ان سی کشف کردند که نشانه های متفاوتی در بین مغز نوزادان قابل مشاهده است. آن ها موفق شدند آن قسمت از مغز نوزادان که متفاوت از سایر بخش ها عمل می کرد را تشخیص دهند. آن ها یافتند که مغز نوزادان مبتلا به اوتیسم در مقایسه با سایر نوزادان سریعتر رشد می کند.
تشخیص زودهنگام کمک می کند تا بهترین روش درمانی برای بیمار انتخاب شود و بهترین زمان برای درمان در کودک است. درمان های تخصصی می تواند بر پایه ی درمان بخش های آسیب دیده ی مغز باشد و ام آر آی می تواند این بخش ها رابه ما نشان دهد. مانند سایر بیماری ها، این اختلال نیز در افراد گوناگون متفاوت بروز می کند.
تحقیقاتی که در آن برای تشخیص بیماری از ام آر آی استفاده شده است، اغلب نشان می دهند که چه مشکل خاصی مانند تاخیر در یادگیری زبان و اختلال در ارتباط اجتماعی کودک وجود دارد. بنابراین درمان نیز می تواند برای هر فرد متفاوت باشد.
در کنار این مسئله که تشخیص زودهنگام اوتیسم به طور چشم گیری سودمند خواهد بود، می تواند هزینه ها را نیز تا حد زیادی کاهش دهد.
درمان اوتیسم در کودکان هزینه ای بالاتر از یک میلیون دلار در طول زندگی آن ها در بر دارد. اگر تشخیص زودهنگام بیماری باعث نتیجه ی بهتری در درمان آن گردد، پس می تواند به کاهش هزینه ی درمان، هم برای خانواده و هم برای جامعه نیز کمک کند.

نویسنده: بری سوترز
Barry Southers