موسیقی درمانی و تاثیر موسیقی بر جسم و روح

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی و تاثیر موسیقی بر جسم و روح

موسیقی درمانی و تاثیر موسیقی بر جسم و روح 700 382 ارمغان رشد

موسیقی برای روح و سلامت شما مفید است.
تحقیقات نشان داده اند که موسیقی درمانی برای ما فواید زیادی دارد.

همه ی ما این اصطلاح را شنیده ایم: “موسیقی برای روح مفید است.” ولی بر طبق شواهد، برای سلامتی نیز فواید زیادی دارد.
تحقیق پشت تحقیق نشان داده اند که موسیقی درمانی بر تعداد زیادی از شرایط فیزیکی و روانی همانند زوال عقل، اضطراب، افسردگی تاثیر مثبت دارد.
قبل از اینکه پیش برویم، بهتر است بدانیم که موسیقی درمانی چیست؟ موسیقی درمانی سرویسی است که در بیمارستان ها، درمان های طولانی مدت و حتی در کلینیک های درمان های سرپایی استفاده می شود. هدف این سرویس بهبود سلامتی افراد توسط اعمالی است که به موسیقی مرتبطند همانند بداهه گویی، آواز خواندن، گوش دادن به موسیقی و رقص.
در اینجا چندین شواهد در مورد موسیقی درمانی وجود دارد:

یک تحقیق سیستماتیک در سال 2016 انجام شد که نشان می داد موسیقی درمانی در بهبود سلامت روانی افرادی که زندانی هستند تاثیر بسزایی دارد. با تحلیل 5 تحقیق، محققین دریافته اند که موسیقی درمانی به ارتقای عزت نفس و عملکرد اجتماعی مجرمان کمک می کند. زندانیانی که 20 جلسه و یا بیشتر موسیقی درمانی شده اند، در میزان افسردگی و اضطراب آن ها بهبود بالایی حاصل شده است.

اطلاعات نشان می دهند که موسیقی درمانی می تواند افسردگی را در سنین بالا کاهش دهد. تحلیل 19 تحقیق نشان داد که با موسیقی درمانی که با درمان معمول ترکیب شده باشد می توان بهبودی بیشتری نسبت به درمان معمولی تنها، حاصل کرد.

تحقیق بزرگتری در سال 2017 شواهدی مبنی بر این یافت که موسیقی درمانی می تواند به افراد مسنی که از زوال عقل رنج می برند، کمک کند. تحلیل 34 تحقیق که بر جمعیتی بالغ بر 1800 نفر انجام شده بود، نشان داد که موسیقی درمانی می تواند رفتارهای مخرب و اضطراب را کاهش دهد و عملکرد شناختی، افسردگی و کیفیت زندگی را بهبود ببخشد.

در مطالعه ای که در سال 2013 به چاپ رسید بیان شده بود که کودکانی که به بخش اورژانس برده شده بودند و در طول درمان به موسیقی گوش می دادند، ناراحتی و درد کمتری را نسبت به آن هایی که به موسیقی گوش نداده بودند، نشان می دادند. تحقیق بر روی 42 کودک 3 تا 11 ساله که برای سروم آمده بودند، انجام شده بود. نیمی از آن ها به صورت رندوم انتخاب شده بودند تا به موسیقی که توسط درمانگر موسیقی انتخاب شده بود، گوش بدهند. محققین گزارش کرده اند که سروم زدن به کودکانی که به موسیقی گوش می دادند به مراتب راحت تر بوده است.

محققین در سال 2011 یافتند که موسیقی درمانی می تواند بر بیماران سرطانی نیز اثر مثبت داشته باشد. تحقیق چیزی در حدود 30 مطالعه را در برمی گرفت و بر روی 1800 بیمار انجام شده بود. نتیجه ی تحقیق اینگونه بود: موسیقی درمانی می تواند اضطراب را کاهش دهد. همچنین می تواند تاثیرات مثبتی بر درد، روحیه، کیفیت زندگی، ضربان قلب، میزان تنفس و فشار خون داشته باشد.

نکته ی نهایی: شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهند موسیقی درمانی می تواند به آرام شدن بیماران کمک کند. این در حالی است که هیچ عوارض جانبی با گوش دادن به موسیقی متوجه ما نمی شود. قطعا این روش درمان، ارزش امتحان کردن را دارد.

مرکز تحقیقاتی برانفنبرنر
The Bronfenbrenner Center for Research