روغن ماهی به سبب داشتن امگا۳ برای مغز مفید است

امگا3

روغن ماهی به سبب داشتن امگا۳ برای مغز مفید است

روغن ماهی به سبب داشتن امگا۳ برای مغز مفید است 700 438 ارمغان رشد

آخرین اطلاعات در مورد موضوع بحث برانگیز روغن ماهی

یک عنصری که انسان ها را از سایر جانوران جدا می کند سطح بالای اسید چرب امگا۳ در مغز انسان هاست. زنجیره های بلند چربی های اشباع نشده نقش مهمی را در تشکیل پوسته های سلول نورون ها و سلول های دیگر بدن بازی می کنند، نفوذپذیری را افزایش می دهند و سیگنال های بین سلولی را کنترل می کنند. کمبود امگا۳ هم در بدن جانوران و هم انسان ها می تواند با عواقبی همچون افزایش مشکلات سلامتی و یا حتی ریسک بالای خودکشی همراه باشد.
محققین در طول سال ها، تحقیقات زیادی بر روی امگا۳ انجام داده اند تا بیابند که آیا مکمل های غذایی امگا۳ می توانند به مشکلات روانی گوناگون همانند افسردگی، اوتیسم و زوال عقل کمک کنند یا خیر. یکی از تحقیقات این گونه نوشت :” هیچ کمکی نمی کند”. دیگری نوشت :” درمان مفید برای افسردگی” . چگونه می توانیم تشخیص دهیم؟
اسیدهای چرب امگا۳ به سه دسته ی اصلی تقسیم می شوند: ALA,EPA,DHA
ای ال ای یک مولکول پیشرو است که می تواند در بدن به ای پی ای و دی اچ ای تبدیل شود، ولی میزان این تبدیل بیشتر از ۲۰ درصد نیست. این یعنی اگر شما میزان زیادی ای ال ای ( که در تخم کتان و چیا به فراوانی یافت می شود) را مصرف کنید، با میزان زیادی امگا۳ اضافی در بدن مواجه می شوید که برای مغز لازم نیست. تمامی اسیدهای چرب اشباع نشده حساس و شکننده هستند، و اگر در معرض اکسیژن قرار بگیرند به راحتی فاسد می شوند. پس داشتن میزان زیاد امگا۳ اضافی در بدن که مورد استفاده ی بدن قرار نمی گیرد فکر خوبی نیست. از جهت دیگر ای پی ای و دی اچ ای اسیدهای چربی هستند که در روغن ماهی یافت می شوند. دی اچ ای در مغز بلندترین زنجیره ی اسیدهای چرب امگا۳ را دارد. مکمل غذایی از جلبک دریایی ساخته شده است که به شیر اضافه می کنند و شما می توانید از فروشگاه ها خریداری کنید.
ماهی ای پی ای و دی اچ ای را از پلانکتون ها و جلبک هایی که تغذیه می کند، به دست می آورد. به همین دلیل است که می گویند ماهی های دریایی، نسبت به ماهی های پرورشی میزان بیشتری امگا۳ دارند. با این حال تحقیقات اخیر نشان می دهد که میزان امگا۳ در ماهی های دریایی و پرورشی برابراست زیرا پرورش دهندگان به آب، روغن ماهی اضافه می کنند. به همین دلیل ماهی های پرورشی از ماهی های دریایی چاق ترند.
موضوع فریب دهنده در مورد مکمل های امگا۳ این است که حتی اگر دی اچ ای اصلی ترین اسید چرب امگا۳ در مغز باشد، مکمل دی اچ ای به تنهایی ناقص است. ای پی ای باید دو برابر شود تا به اندازه ی دی اچ ای برسد تا این مکمل بتواند تاثیر مثبتی بر افسردگی بگذارد. به همین دلیل استفاده از مکمل های دی اچ ای را توصیه نمی کنیم. اطلاعاتی مبنی بر اینکه این اسید چرب می تواند به تنهایی کمکی کند در دست نیست. ای پی ای مولکول دی اچ ای را به مغز می رساند، پس وظیفه ی مهم تری دارد. ماهی منبع خوبی از اسیدچرب ای پی ای است. در واقع ماهی منبع تمام این اسیدهای چرب است. پس حالا می دانیم که به هردو اسیدچرب نیاز داریم ولی آیا لازم است که مکمل های این دو را مصرف کنیم؟
در پاسخ به سوالی که در مورد مزایای این مکمل ها بر سلامت روانی پرسیده شد، دو تحقیق در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. یکی در مورد تاثیرات امگا۳ بر افسردگی و دیگری بر زوال عقل. در تحقیق دوم هیچ یک ضرری نشان نداد ولی مزایایی هم در رابطه با آسیب های شناختی وجود نداشت. در متاآنالیز مطالعاتی بر افسردگی، بیشتر از ۱۹۰۰ مقاله بررسی شد ولی تنها ۱۳ عدد از آن ها به صورت دقیقی اختلالات افسردگی را بررسی کرده بودند. در بین آن ها، تنها در تحقیقاتی که نشان میداد میزان ای پی ای بیشتر از دی اچ ای است، تاثیرات مثبتی بر افسردگی دیده می شد.
تحقیقات قدیمی تر نشان می داد که مصرف روغن ماهی به همراه قرص های ضد افسردگی می تواند موثرتر واقع شود ولی در واقع این راه حل می تواند مشکل ساز شود. تحقیقات جدید توصیه می کند تا از مکمل هایی استفاده شود که میزان ای پی ای در آن ها بیشتر است.
بالاخره می خواهم در مورد یکی از جالب ترین و امیدوارکننده ترین یافته های تحقیقی که در این چند سال اخیر بر سر موضوع تاثیرات امگا۳ در کشور وین انجام شد صحبت کنم. در این تحقیق به میزان ۱٫۲ گرم مکمل امگا۳ (۷۰۰ میلی گرم ای پی ای و ۴۸۰ میلی گرم دی اچ ای) به مدت ۱۲ هفته به نوجوانان و جوانانی که در معرض ابتلا و تشدید اختلالات روانی بودند داده شد. (نوجوانانی که علائم اولیه ی اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی بودن را نشان می دادند و آن هایی که از لحاظ ژنتیکی احتمال ابتلا به بیماری در آن ها بیشتر است.) بعد از ۷ سال تحقیق، تنها ۱۰ درصد از گروهی که مکمل امگا۳ را مصرف می کردند، دچار این اختلالات روانی شدند و در گروهی که در این مدت مکمل دریافت نمی کردند، نزدیک به ۴۰ درصد پیشرفت بیماری دیده می شد. این تحقیق اهمیت دوره ی حیاتی بلوغ را در پیشرفت بیماری های روانی به نشان می دهد. اگر ما بتوانیم مغز را در دوران نوجوانی و جوانی از مواردی همچون سیگار و مواد مخدر دور نگه داریم و با مکمل های امگا۳ آن را تغذیه کنید، احتمالا می توانید تا درصد زیادی از ابتلا به بیماری های ژنتیکی همانند اسکیزوفرنی پیش گیری کنید.
روی هم رفته، در برابر بیماری زوال عقل، امگا۳ تاثیر اندکی دارد، اما برای افسردگی و پیش گیری از بیماری های روانی، استفاده از مکمل های امگا۳ برای چند ماه می تواند کمک کننده باشد و آسیبی نمی زند. اگر شما نوجوان و یا جوانی هستید که والدینتان و یا خواهر و برادرتان از بیماری دو قطبی بودن و یا اسکیزوفرنی رنج می برند، می توانید برای پیش گیری، به مدت چند ماه از مکمل های امگا۳ استفاده کنید. از عوارض جانبی استفاده ی طولانی مدت از مکمل امگا۳ می توان به افزایش خون ریزی و یا حتی سرطان پروستات اشاره کرد. به جای استفاده از مکمل های امگا۳، احتمالا استفاده از خود ماهی بهترین انتخاب است. ماهی های کوچک همانند تن ماهی اسکیپجک، ماهی کولی و ساردین آلاینده های کمتری همانند پنتاکلروفنول و جیوه دارند.
نظر من این است که در خانه برای دادن امگا۳ به کودکان می توانید یک قوطی ساردین را در سالاد بریزید و با هویج، جعفری و پیاز مخلوط کنید.

نویسنده: امیلی دینز
Emily Deans