همه ی روابط برای همیشه ادامه پیدا نمی کنند

دوستیهای قدیمی

همه ی روابط برای همیشه ادامه پیدا نمی کنند

همه ی روابط برای همیشه ادامه پیدا نمی کنند 700 437 ارمغان رشد

اگر متوجه شوید که دوست قدیمی تان دیگر شما را دوست ندارد، چکار می کنید؟

وجود احترام در بین دوستان به اندازه ی وجود اعتماد ضروری است. اگر نسبت به شخصی احساس عشق و محبت ندارید، از آن جایی که این دو نشانه های احترام در دوستی هستند، پس باید به آن رابطه ی دوستی شک کنید. اما اگر شما و یا دوستتان تغییر کنید و دیگر آن احساس دوست داشتن در میان شما وجود نداشته باشد چه؟
در بین برخی از دوستان، احترام در حد قابل قبول هم می تواند رابطه را زنده نگه دارد. برای مثال : من همه چیز را در رابطه با او دوست دارم، ولی…
ولی زمانی که رابطه ی شما به جایی می رسد که می گویید: او من را دیوانه می کند ولی حداقل… یعنی مقداری برای نجات رابطه تان دیر شده است.
بر طبق مطالعات، محبت در میان افراد متفاوت است. برخی افراد آن را زود در خود پرورش می دهند، تقریبا از زمانی که راه رفتن را می آموزند. برخی دیگر سطح کمتری از آن را در خود دارند، می توان گفت که زیر خط میانگین هستند. تعجبی ندارد اگر بگوییم نیاز هر شخص برای محبت و همدلی نسبت به سایر افراد متفاوت است. برخی از ما نمی خواهیم که بخش آسیب پذیر و نیازمندمان را به مردم نشان دهیم ولی برای برخی دیگر از ما تا زمانی که یک دوست به قول هایش عمل می کند، اهمیتی ندارد که اوشخصی عاطفی است. و بعضی دیگر از ما ممکن است سطح بالایی از محبت و دلسوزی را در خود پرورش داده باشیم و زمانی که به محبت نیاز داریم، با دوستانمان ملاقات کنیم. چه اتفاقی رخ می دهد اگر دوستتان، آن دوستی نباشد که شما می خواهید؟

آیا به این شخص در زندگی تان نیاز دارید؟
زمان هایی در زندگی وجود دارد که دوستان غیر صمیمی در برخی شرایط بسیار بهتر از دوستان نزدیک و صمیمی عمل می کنند. برای مثال اگر دختری در مدرسه به شخصی احتیاج دارد تا در زمان ناهار کنارش بنشیند و با او ناهار بخورد، نشستن با شخصی که حتی 50 درصد مهربان است می تواند از تنها بودن بهتر باشد. برخی خانم ها با مادران دوستان فرزندانشان ملاقات می کنند و به گردش می روند، حتی اگر آن ها را دوست نداشته باشند و تنها دلیلشان تسهیل رابطه ی دوستی در بین فرزندانشان باشد. بعضی اوقات شما به کسی نیاز دارید که با او ورزش کنید، به دوچرخه سواری بروید و زمانی که نمی توانید بلیط یک کنسرت را پیدا کنید، شخصی باشد که به شما کمک کند. دراین شرایط وجود فردی که کمتر از یک دوست و بیشتر از یک غریبه باشد بهترین اتفاق ممکن است. درست همانند کودکی که در اردو با کودک دیگری که نمی شناسد به شنا می رود.

آیا بهتر است بدون این شخص در زندگی تان ادامه دهید؟
البته زمانی که آن آشنای غریبه ای که با او گردش می روید، روزی دوست صمیمی شما بوده باشد، شرایط متفاوت می شود. به یاد داشته باشید، انسان ها در دوستی تغییر می کنند. این ممکن است به دلایل گوناگونی همانند دلایل شخصی و یا شرایط خارجی رخ دهد.
برخی از ما دوستانی داریم که سال ها آن ها را می شناسیم. هرکدام از آن ها شخصیت و روحیه های گوناگونی دارند. ممکن است دوستی داشته باشید که هر سال نسبت به سال پیش تغییر می کند. حتی اگر شما هیچ گاه نتوانید به طور کامل خودتان را با دوستتان هماهنگ کنید و او را بفهمید، اگر شما نسبت به او حس محبت خالص داشته باشید، آن رابطه پایدار باقی می ماند. در مقابل اگر دوستی داشته باشید که ارزش ها، اعتقادات اصلی و اولویت هایش در حال تغییر است، این می تواند نشانه ی خارج شدن رابطه ی دوستی شما از راه درستش باشد.

توجه مثبت
زمانی که دیگر دوست داشتن و محبت و تحسینی بین دو دوست قدیمی وجود نداشته باشد، انگیزه ی کمی برای انرژی گذاشتن در رابطه باقی می ماند. اگر این احساس را دارید که دیگر دوستی بینتان ارزش سابق را ندارد ، دیگر عاقلانه نیست که برایش وقت صرف کنید. وقتی که به نظر می رسد دوستتان تنها زمانی که به شما احتیاج دارد ازشما خوشش می آید، بهتر است تا کمی عقب تر بایستید و رابطه تان را از دور بنگرید. آیا با این احساس قدردانی شرایطی و حس نگرانی که به شما می دهد، ارزشش را دارد تا چشمتان را بر روی این مدتی که احساساتتان نادیده گرفته شده اند ببندید؟
اگر فکر می کنید که رابطه تان سرد شده است ولی می خواهید شانس خود را برای احیای آن امتحان کنید ، بحثی را باهم درباره ی نگرانی تان در ارتباط با نامتعادل بودن رابطه آغاز کنید. متاسفانه دوستی که نیاز دارد تا رابطه ادامه پیدا کند، کمترین تاثیر را می تواند بر تغییر رابطه بگذارد. یکی از مراجعه کنندگانم می گفت : سخت ترین کاری که باید در یک رابطه انجام دهم این است که کسی باشم که بیشتر به رابطه اهمیت می دهد. این باعث می شود تا نسبت به فرد دیگر آسیب پذیرترشوید.
برای داشتن یک رابطه ی سالم، توانایی برای همدلی با یک شخص و احساس عشق و محبت متقابل همانند آجر برای یک ساختمان، برای ساخت یک رابطه ضروری هستند.
نگه داری یک رابطه حتی اگر بدانید که دوستتان هنوز شما را دوست دارد و شما نیز هنوز او را دوست دارید، می تواند به اندازه ی کافی چالش برانگیز باشد.
وقتی که دوستتان دیگر شما را نمی فهمد و یا به گردش رفتن با دوستتان همانند به گردش رفتن با یک غریبه می شود، این نشان می دهد که این رابطه به پایان خود نزدیک است.

نویسنده: سوزان دگس وایت
Suzanne Degges-White