30 راه برای شاد زیستن در زندگی

شاد زیستن

30 راه برای شاد زیستن در زندگی

30 راه برای شاد زیستن در زندگی 700 350 ارمغان رشد

30 راه برای شاد زیستن

تمرین هایی برای افزایش شادی

در میزان شادی ما عنصر انتخاب همیشه وجود داشته است. ما انتخاب می کنیم که شاد باشیم. و بعد با انجام تمرین هایی آن را در خود می پرورانیم. تمرین هایی که برای پرورش شادی انجام می دهیم، درست همان تمرین هایی هستند که برای بهبود روابط مورد استفاده قرار می گیرند. ما می توانیم میزان شادی مان را بر روی نمودار از بین 0 تا 10 مشخص کنیم. اگر بخواهیم میزان شادی را در خودمان افزایش دهیم باید به تمرین های زیر عمل کنیم:

قدرشناسی: حس قدرشناسی را در خود پرورش دهید. در آخر هر روز با خود بلند بگویید و یا در جایی یادداشت کنید که برای همه چیز سپاس گزارید.

ورزش های فیزیکی: به دوچرخه سواری، پیاده روی، کوه نوردی و شنا بروید. همه ی این ها باعث ایجاد انرژی مثبت می شوند. زمانی که به اندازه ی کافی اندورفین در بدنتان آزاد شود، سرخوشی ایجاد می شود.

خانواده: با خانواده وقت بگذرانید.

دوستان: دوستان می توانند حامیان بزرگی برای شما باشند. اگر خانواده تان نمی توانند به هر دلیلی به شما کمک کنند، از خانواده ی دومتان یعنی دوستان کمک بگیرید.

حمایت: در زمان های سختی و مشکلات از دیگران کمک بخواهید و اجازه دهید تا به جای تنها ماندن، دیگران حمایتتان کنند.

فراموش کنید: مسائلی را که از گذشته تا به حال با شماست و باعث ناراحتی شما می شود را فراموش کنید.

بخشش: بدی های تمام روابطتان را پاک کنید. اجازه دهید تمام کینه هایتان از افرادی که به شما آسیب رسانده اند پاک شود. ببینید که این کینه ها چگونه شما را سنگین کرده است. اگر آماده ی بخشش دیگران نیستید پس خودتان را ببخشید.

درمان ذهن: مدیتیشن ذهن را متمرکز می کند. باعث می شود تا در لحظه زندگی کنید، نه در گذشته و آینده. سعی کنید تا قضاوت نکنید. رویدادنویسی شکل نوشتاری از درمان ذهن است. این کار می تواند تمرینی قوی برای افزایش تمرکز ذهن باشد.

نیازها: از نیازهایتان آگاه باشید.

بازی: همبازی پیدا کنید و همانند کودکی تان با آن ها بازی کنید. دوباره معصومیت یک کودک شاد که در هر کدام از ما وجود دارد را به دست بیاورید.

بخشندگی: این کار حس خوبی به انسان می دهد. می توانید به صورت داوطلبانه و در خیریه ها این کار را انجام دهید. هدیه دادن و یا حتی در میان گذاشتن دانشتان با سایرین هم جزئی از بخشندگی است.

قدرت های درونی: با شناخت قدرت هویت خود، قدرت های بالقوه ی خود را تقویت کنید. با استفاده از آن ها می توانید عزت نفس خود را افزایش دهید.

ریسک کردن: ریسک کردن باعث ایجاد شجاعت در شما می شود. افراد شاد منتظر آسودگی و امنیت نمی نشینند. آن ها خودشان را برای رویایی با ناامیدی، شکست، تایید نشدن، شرم و حتی تمسخر آماده می کنند تا بتوانند موفقیت را به دست آورند.

معنای موفقیت: از معنی کردن موفقیت با پول، جایگاه و قدرت اجتناب کنید.زیرا موفقیت اصلی در تعداد روابط موفق و دوستانه ی شماست.

خود مراقبتی: از سلامتی خودتان مراقبت کنید.

نگرانی: از زندگی شخصی و کاری خود نگرانی را حذف کنید. نگرانی در آینده است. چیزهایی که حتی ممکن است هیچ وقت رخ ندهند. در زمان حال و با اطمینان به اینکه همه چیز خوب پیش خواهد رفت زندگی کنید.

مهربانی: مهربانی کردن به خود و دیگران را تمرین کنید.

لذت ببرید: لذت بردن باعث می شود تا عمیقا احساس کنید که در زمان حال زندگی می کنید. همچنین باعث می شود تا به اتفاقات گذشته با دید مثبتی بنگریم.

خوش گذرانی: در خود جست و جو کنید و کارهایی را که تا به حال انجام نداده اید را انجام دهید.

اعلام وجود: نشان دهید که اینجایید، جایی که زندگی جریان دارد.

ارزش ها و اهداف: در مورد ارزش ها و اهدافتان بدانید و برای رسیدن به آن ها تلاش کنید.

بدن: به پیام هایی که از بدنتان در مورد نیاز به استراحت به شما می رسد توجه کنید.

درستی: زمانی که با صداقت و اعتماد زندگی می کنید، در مورد روابط اجتماعی تان نگران نیستید.

احساسات: احساساتتان را رها نکنید تا ظرف روحتان را پر نگه دارید. غذای روحتان را بشناسید و آن را عمیقا تغذیه کنید. به خودتان کمک کنید. می توانید بخوانید، ساز بزنید، بنویسید، به طبیعت بروید، با بچه ها بازی کنید و…

معنویت: تمرکزتان را بیشتر بر دنیای معنوی بگذارید تا دنیای مادی.

زیبایی: هنرمند درونتان را کشف کنید.

گشودگی: زندگی با اخلاقی انعطاف پذیر، یادگیری و رشد را ارتقا می بخشد. گشودگی باعث می شود تا ماجراجویی و جست و جو برای چیزهای جدید، که خود باعث شادی هستند، وارد زندگی ما شوند.

خوشبینی: اگر لازم است باید بدبینی خود را به خوش بینی تبدیل کنید. خودتان آگاهانه انتخاب کنید که چه تفکری می خواهید.

خواسته: از قدرت خواستن استفاده کنید.

هدف: اهدافتان را مشخص کنید و ببینید چه چیزی به زندگی شما معنا می بخشد.

در تمرین های بالا می بینید که برخی پیشرفته اند ولی سایرین احتیاج به توجه دارند. در مورد آن هایی که در شما به خوبی شکل گرفته است به خودتان تبریک بگویید و درباره ی آن هایی که به توجه نیاز دارند عدد 0 را بر روی نمودار مشخص کنید. با تقویت و افزایش آن ها می توانید شادی را در خود پرورش دهید. هرچه بیشتر در این راه تمرین می کنید متوجه می شوید که امتیازتان بالا و بالاتر می رود.

با شادمانی از سفر زندگی لذت ببرید.

نویسندگان: لیندا و چارلی بلوم

Linda and Charlie Bloom