کم خوابی می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد

کم خوابی و عفونت

کم خوابی می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد

کم خوابی می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد 700 394 ارمغان رشد

بهتر بخوابید و سالم تر بمانید.

به تازگی به مقاله ای برخوردم که رابطه ی میان عادت های خواب را با آسیب پذیری در مقابل سرماخوردگی بررسی می کرد.
در این مطالعه از 153 مرد و زن سالم، بین سن های 21 تا 55 سال خواسته شد تا طول خواب و راندمان خوابشان (میزان زمانی که خوابیده اند تقسیم بر زمانی که در تختخواب بوده اند) را به مدت 14 روز اندازه گیری کنند. بعد از گذشت این مدت، هرکدام از آن ها را به صورت جداگانه نگه داشته و به آن ها قطره ی بینی حاوی رینوویروس، ویروس سرماخوردگی داده شد. نشانه های سرماخوردگی یک روز بعد از این تحقیق نمایان شد.
در 66 نفر (43%) از شرکت کنندگان نشانه های سرما خوردگی آشکار شد. محققین دریافتند آن دسته از شرکت کنندگانی که در طی آن 14 روز کمتر از 7 ساعت خوابیده اند، در مقایسه با افرادی که در آن مدت 8 ساعت و یا بیشتر خوابیده اند، تقریبا نزدیک به سه برابر بیشتر نشانه های پزشکی سرماخوردگی نمایان شده است. همچنین افرادی با راندمان خوابی کمتر از 92 درصد در مقایسه با افرادی که راندمان خوابشان بیشتر از 98 درصد بوده است، 5.5 برابر بیشتر در معرض سرماخوردگی قرار دارند.

کم خوابی و بیماری

خواب ناکافی و کم می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ما ایجاد کند.

تفاوت در ابتلا به سرماخوردگی را نمی توان با موارد زیر توضیح داد: تفاوت در سطح آنتیبادی ها، فصل، وزن و قد افراد، سن و وضعیت اجتماعی اقتصادی.
ارتباطی بین این موارد و سرماخوردگی وجود ندارد، چه شخص با یک شب استراحت، سلامتی اش را به دست بیاورد و چه دچار عفونت شود.

چرا خواب ناکافی بدن را در مقابل عفونت آسیب پذیر می کند؟
محققین بیان کرده اند که این می تواند به روشی که خواب فشار واسطه های التهابی را تنظیم می کند مرتبط باشد. این تغییر در سطح آن ها می تواند باعث ایجاد تنوع در روش های بروز نشانه های سرما خوردگی شود. تفاوت بین یک شب استراحت و بازیابی سلامتی در مقابل عفونت، نیاز به میزان معینی خواب را نشان می دهد و این فکر که ما احساس خواب آلودگی نمی کنیم، یکی از نیازهای اصلی بدن ما را تغییر نمی دهد.
همانطور که گفته شد، خواب ناکافی و کم می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ما ایجاد کند. برخی از آن ها بسیار جدی تر از یک سرماخوردگی ساده هستند.
گاهی اوقات حتی با وجود خواب کافی، بدن به انواع دیگری از عفونت ها دچار می شود. همانطور که همه ی ما می دانیم چیزی به نام سلامتی کامل وجود ندارد. این دلیل دیگری است تا تلویزیون، کامپیوتر و تلفن همراه خود را خاموش کنید و یک خواب خوب داشته باشید.

نویسنده: دنیس روزن Dennis Rosen