راز برخورداری از یک خواب خوب و راحت

خواب خوب

راز برخورداری از یک خواب خوب و راحت

راز برخورداری از یک خواب خوب و راحت 700 445 ارمغان رشد

هدف داشتن در زندگی باعث خواب بهتر می شود.

افرادی که در خواب بیش از اندازه غلت می زنند ویا از اختلالات خواب همانند آپنه (احساس خفگی) و سندروم پای بی قرار رنج می برند، می توانند از یک راه حل بدون دارو استفاده کنند. در مقاله ای که این ماه به چاپ رسید بیان شده است که داشتن هدف در زندگی باعث اختلالات خوابی کمتر و بهبود کیفیت خواب می شود. محققین باور دارند که کمک به مردم برای پیدا کردن هدفشان در زندگی توسط درمان های ذهنی می تواند استراتژی موثری برای کاهش مشکلات خواب و بهبود کلی کیفیت خواب شود.
مطالعه ای در مرکز پزشکی نورس وسترن و مرکز پزشکی دانشگاه راش انجام گرفت. 825 نفر از شرکت کنندگان این آزمایش افرادی بین 60 تا 100 سال بودند، ولی نتایج مربوط به همه ی سنین می شد. بیشتراز نصف اعضا آفریقایی-آمریکایی بودند. در ابتدای شروع مطالعه و بعد از یک یا دو سال، هر یک از شرکت کنندگان به تعدادی پرسشنامه به منظور ارزیابی کیفیت خواب و نشانه های سه اختلال خواب (آپنه، سندروم پای بی قرار و اختلال رفتاری رم) پاسخ می دادند.
همچنین آن ها به 10 پرسش درباره ی ارزیابی روانشناسی که میزان هدف گذاری در زندگی را اندازه گیری می کرد، پاسخ دادند. در زندگی به چه چیزی هدف می گویند؟ تعیین هدف در زندگی یعنی بدانید از زندگی چه می خواهید و احساس کنید که زندگی برایتان معنا دارد. شرکت کنندگان باید به جملاتی این چنین امتیاز می دادند : “از آنچه در گذشته انجام داده ام و از آنچه می خواهم در آینده انجام دهم، احساس خوبی دارم.”
تحقیق پیشین نشان می دهد که داشتن هدف در زندگی می تواند در مقابل تعداد بسیاری از مشکلات سلامتی از شما محافظت کند. هدف این مطالعه، جمع آوری اطلاعات در مورد تعیین هدف در زندگی و اختلالات خواب بوده است. دو محقق، ترنر (turner) و جیسون اونگ (jason ong) بر روی افراد مسن تر تمرکز کرده بودند، نه به خاطر اینکه آن ها لزوما هدف های بالاتری دارند، بلکه آن ها بیشتر تمایل دارند تا برای پاسخ دادن به سوالات وقت بگذارند. ترنر می گوید: زمانی که در سن بازنشستگی هستید، زمانی است که می توانید اهدافتان را ارزیابی کنید.

خواب راحت

داشتن هدف برای بیدار شدن در صبح، کلید خواب بهتر در شب است

نتایج شگفت انگیز بود. آن افرادی که با اهداف بالا شروع کردند، در ابتدای تحقیق هم خواب نسبتا خوبی داشتند و به مرور زمان بهتر و بهتر شدند. افرادی که باور داشتند که زندگی برایشان معنا دارد 63 درصد کمتر به آپنه و 52 درصد کمتر به سندروم پای بی قرار در خواب دچار می شدند. ترنر و اونگ می دانستند که تعیین هدف در زندگی بر خواب تاثیر دارد ولی با این حال نتایج آن ها را شگفت زده کرد.
ترنر می گوید: افرادی که اهداف بالاتری در زندگی دارند، به طوری کلی ازسلامتی بیشتری برخوردارند و رفتارهای بهتری از خود نشان می دهند. داشتن این رفتارهای سالم به افراد کمک می کند تا کمتر در معرض پیشرفت اختلالات بیولوژیکی خواب همانند آپنه و سندروم پای بی قرار، قرار بگیرند. و همچنین به بهبود کیفیت خواب آن ها نیز کمک می کند. می توان این گونه گفت که افرادی که زندگی برایشان معنای بیشتری دارد، سطح استرس و اضطراب پایین تری دارند.
با افزایش سن، الگوی خواب ما تغییر می کند. اختلالات خوابی در افرادی با سن بالاتر رایج تر است. تقریبا بین 32 تا 45 درصد از افراد مسن مشکلات خواب را گزارش کرده اند، همانند خواب طولانی مدت و یا خواب منقطع. و 40 درصد دیگر از این افراد به اختلالات خوابی دچار هستند. آفریقایی – آمریکایی ها از مشکلات خوابی بیشتری نسبت به سفید پوستان رنج می برند. این اولین مطالعه ای بود که نشان می داد هدف داشتن در زندگی با کاهش خطر ابتلا به این اختلالات ارتباط مستقیم دارد.
ترنر می گوید: ” هدف را می توان در زندگی پرورش داد و بهبود بخشید.”، ” شما در زندگی هدف پیدا می کنید ولی به آن فکر نمی کنید، اصل درمان ذهنی این است که باعث می شود تا بر روی اهدافتان تمرکز کنید.”
اونگ تحقیقی انجام داده است که ثابت می کند هدف داشتن بر بی خوابی نیز تاثیر مثبت دارد. آن ها باور دارند که روششان بهترین روش درمان است، زیرا در آن از هیچگونه دارویی استفاده نمی شود.
به نظر می رسد که داشتن دلیل برای بیدار شدن در صبح، کلیدی است برای کمک به خواب بهتر ما در شب.

نویسنده: لیدیا دنوورس Lydia Denworth