آموزه های زندگی مریم میرزا خانی در مورد مهارت و خلاقیت

مریم میرزاخانی

آموزه های زندگی مریم میرزا خانی در مورد مهارت و خلاقیت

آموزه های زندگی مریم میرزا خانی در مورد مهارت و خلاقیت 700 394 ارمغان رشد

مرگ یک نابغه
مریم میرزاخانی اولین و تنها زن مسلمان و ایرانی بود که توانست برنده ی مدال فیلدز (معادل جایزه ی نوبل در ریاضیات) شود. او بعد از 4 سال مبارزه با سرطان سینه در 24 تیر 1396 درگذشت. او تنها 40 سال داشت. علی رغم زندگی کوتاهش بر روی دینامیک و هندسه ی سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه ای کار کرد.

سال های اولیه
نکته ی عجیب در مورد میرزاخانی این است که او یک دختر ایرانی بود که در طول جنگ ایران و عراق بزرگ شد، در یک حکومت اسلامی و مذهبی که کاملا با علوم غربی مخالف است. در واقع اولین عشق او ریاضی نبود بلکه کتاب خواندن بود. در کودکی و نوجوانی هر کتابی که پیدا می کرد، می خواند. رویایش این بود که نویسنده شود.
او توسط برادرش با ریاضیات آشنا شد، برادرش هر وقت به خانه می آمد تمام درسی را که می آموخت به او یاد می داد. میرزاخانی در دوره ی راهنمایی و دبیرستان به مدرسه ی فرزانگان (مدارس استعداد درخشان) می رفت. او در ریاضیات خوب عمل می کرد ولی دبیر ریاضی استعداد او را نادیده می گرفت. دبیر ریاضی سال بعد باعث شد تا او اعتماد به نفس و استعداد خود را در ریاضی بازیابد.
بعد از چندین المپیاد بین المللی و کسب موفقیت در آن ها، او درخواست داد تا در مدرسه کلاس های رفع اشکال تشکیل دهد، این موضوع برای اینکه بتواند در تیم ملی ریاضی عضو شود، اهمیت زیادی داشت. مدرسه با درخواست او موافقت کرد و او بعد از تمرین های بسیار، به همراه دوستش، رویا بهشتی (پروفسور ریاضی در دانشگاه واشگنتن) در تیم ملی پذیرفته شد. با شرکت در اولین المپیاد در سال 1994 در سن 17 سالگی موفق شد تا مدال طلا کسب کند . در سال بعد دو مدال طلا و یک امتیاز بالا کسب کرد.اگرچه تجربه ی آمادگی و رقابت در المپیاد برای پیشرفت او حیاتی بود، ولی حل مسائل ریاضی همانند یک تحقیق پیشگامانه نبود. اما کورتیس تی مک مولن (مشاور او که خود برنده ی جایزه ی فیلدز بود) ذکر کرده است که ” میرزاخانی برخلاف سایر افرادی که در المپیاد امتیاز می آوردند، توانایی گسترش دیدش را داشت.
بعد از دریافت مدرک کارشناسی از دانشگاه صنعتی شریف، و درست قبل از آمدن به آمریکا، او به همراه گروهی از دانشجویان ایرانی برای مسابقه به شهر دیگری سفر کرد. اتوبوس آن ها تصادف کرد و حادثه ی غم انگیزی را رقم زد، 7 نفر از دانشجویان جان خود را از دست دادند ولی مریم میرزاخانی نجات یافت.

پیشرفت مهم
او در سال 2004 به سرپرستی مک مولن مدرک دکترای خود را از دانشگاه هاروارد اخذ نمود. بعد از آن شغلش به سرعت ارتقا یافت. او به عنوان پروفسور در دانشگاه پرینستون و استنفورد مشغول به تدریس شد. او بر روی دینامیک و هندسه ی سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه ای و راهی که بتوان به راحتی آن ها را شکل داد، کار می کرد. یافته هایش فراتر از ریاضی، نظریه ی کوانتوم، مهندسی و فیزیک نجومی بود.
یکی از نقاط قوت او، ایجاد ارتباط در بین زمینه های گوناگون تحقیق بود که به او اجازه می داد تا راه حل های غیر منتظرانه و جذاب برای مسائل غیرقابل حل پیدا کند.

شخصیت و سبک تحقیق
یافته های میرزاخانی با الگوهای تعریف شده توسط برخی از دانشمندان همخوانی دارد. او همیشه اطرافش را با افرادی پر می کرد که بتوانند به استعداد او کمک کنند و به او انگیزه دهند. دوستان دوره ی راهنمایی و دبیرستان، هم دانشگاهیان و محققین و برنده ی مدال فیلدز به عنوان سرپرست. او قادر بود تا برای مشکلات راه حل های غیر منتظره بیابد. انگیزه ی درونی او بسیار قوی بود و از حس کنجکاوی و لذتی که از حل مسائل ریاضی داشت، ناشی می شد. او رویای بلندپروازانه ای داشت که با شخصیت خارج از دنیای کاری اش مغایرت داشت. او همیشه صبر زیاد، سرسختی و پشتکار از خود نشان می داد. همانطور که گفته بود : “ریاضی زیبایی اش را تنها به افرادی نشان می دهد که صبر زیادی داشته باشند.”
او همیشه می گفت: “تحقیق همانند گم شدن در یک جنگل است، شما سعی می کنید تا همه ی دانش خود را به کار بگیرید و روش های جدیدی بیابید تا بتوانید از آن خارج شوید.”
برخی از راه های ابتکاری او برای توضیح عقایدش، بسیار جدید و تک بود. همانند کشیدن تعدادی گل بر روی برگه های بزرگ کاغذ.
دنیای ریاضی هنوز توسط مردان اداره می شود، میرزاخانی اولین زنی بود که مدال فیلدز را از آن خود کرد. اما چرا زنان کمی در عرصه ی ریاضی فعالیت می کنند؟ بدون شک یکی از خواسته های میرزاخانی این بود که برای دختران الگو شود و زنان را تشویق کند تا رهبری این عرصه را در دست بگیرند.
میرزاخانی همیشه راه های سختی را انتخاب می کرد که دستاوردهای عقلانی آن بیشتر بود. او گفته است: ” شما باید به میوه های فریبنده ای که در شاخه های پایینی درخت رشد می کنند بی توجه باشید. مطمئن نیستم که آن ها انتخاب های درستی برای شما باشند. ممکن است در راه عذاب های زیادی بکشید، زندگی آسان نیست، هیچگاه نیز آسان نبوده است.”

+ صفحه مریم میرزاخانی در ویکی پدیای فارسی

نویسندگان:
فرناند گوبت و مورگان اچ ارکو
Fernand Gobet and Morgan H. Ereku