یوگا روند پیری و استرس را کاهش می دهد

یوگا

یوگا روند پیری و استرس را کاهش می دهد

یوگا روند پیری و استرس را کاهش می دهد 700 437 ارمغان رشد

مطالعات نشان داده اند که یوگا می تواند روند پیری و استرس را کاهش دهد.

دو مطالعه ی جدید نشان داده اند که یوگا می تواند اثرات افزایش سن را بر جسم و اثرات مخرب استرس بر سلول ها و DNA را کاهش دهد. برخی مشکلات همانند افسردگی، ناباروری و بیماری های قلبی باعث تسریع روند پیری سلول ها می شوند. این مطالعات شواهدی در دست دارند که نشان می دهند یوگا، می تواند اثرات مخرب پیری و استرس را بر بدن و ذهن کاهش دهد.
از نشانه های اصلی پیری سلولی می توان به تخریب دی ان ای، کمبود تلومرها اشاره کرد. تلومرها کلاهکی در انتهای کروموزوم های ما هستند که از تخریب آن جلوگیری می کنند، همانند پلاستیک موجود در سر هر بند کفش.
التهاب مزمن موضوع بعدی است که برای بدن مخرب است. التهاب در شرایطی مثل ناباروری، افسردگی وچاقی می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند.
در تحقیقی، محققین دریافتند که 12 هفته یوگا می تواند پیری سلول ها را کاهش دهد. برنامه شامل 90 دقیقه یوگا بود که در آن حرکات فیزیکی، تمرینات تنفس و مدیتیشن وجود داشت. این تمرینات 5 روز در هفته و به مدت 12 هفته انجام می شد. محققین نشانه های پیری سلولی و استرس را قبل و بعد از این 12 هفته اندازه گیری کردند، و دریافتند که یوگا می تواند نشانه های پیری سلولی و التهاب را در بدن به حد چشم گیری کاهش دهد. همچنین محققین مشغول مطالعه بر روی این موضوع هستند که یوگا می تواند اثراب مخرب افسردگی بر بدن را تغییر داده و روند آن را برعکس کند.

فراید یوگا

تمرین های مداوم یوگا می تواند اثرات مضر افزایش سن را کاهش دهد.

انواع گوناگونی از نشانه ها در خون وجود دارد که می تواند سطح التهاب موجود در بدن را اندازه گیری کند. میزان کورتیزول در بدن با توجه به ریتم شبانه روزی در بدن متفاوت است و سطح بالای آن می تواند نشانه ی سطح بالای استرس مزمن باشد. زمانی که مردم دچار استرس مزمن می شوند، تغییرات کورتیزول در روز به حداقل می رسد و به سیستم عصبی سمپاتیک سیگنال می فرستد. یکی دیگر از نشانه ها فاکتور نورون زایی مشتق شده از مغز ویا بی دی ان اف است که به سیستم عصبی نظم می دهد و عملکرد مغز را بهبود می بخشد. میزان بی دی ان اف در افرادی که دچار افسردگی،اضطراب و آلزایمر هستند به مراتب کمتر از افراد عادی است.
در تحقیق جدیدی در مورد سیستم عصبی انسان، محققین دریافتند که 3 ماه تمرین یوگا می تواند استرس و التهاب را به میزان چشمگیری کاهش دهد. در یوگا حرکات فیزیکی، تمرینات بهبود تنفس و مدیتیشن نشسته وجود دارد.
برنامه شامل دو ساعت مدیتیشن نشسته، یک تا دو ساعت فعالیت و یک ساعت آوازخوانی در روز است. سطح بی دی ان اف، که در افراد افسرده و مضطرب بسیار پایین است، با انجام تمرینات یوگا به سه برابر می رسد.
سطح مواد ضد التهاب در بدن بعد از یوگا افزایش می یابد. همچنین شرکت کنندگان در تحقیق، افسردگی، اضطراب و مشکلات فیزیکی کمتری را بعد از یوگا احساس کرده اند.
این دو تحقیق شواهدی را نشان دادند که بیان می کرد، یوگا می تواند اثرات مخرب افزایش سن و استرس را در بدن کاهش دهد و یا روند آن را معکوس کند.
حتی دو و یا سه ساعت تمرین یوگا در هفته می تواند تاثیرات مثبتی بر سلامتی شما بگذارد.

نویسنده: مارلین وی Marlynn Wei