با ورزش و رژیم غذایی از آلزایمر پیش گیری کنید

نقش ورزش و رژیم غذایی در پیشگری از آلزایمر

با ورزش و رژیم غذایی از آلزایمر پیش گیری کنید

با ورزش و رژیم غذایی از آلزایمر پیش گیری کنید 700 438 ارمغان رشد

شواهد نشان داده اند که فاکتورهای سبک زندگی نقش مهمی را در پیشگیری از آلزایمر ایفا می کنند.

تقریبا 5.5 میلیون آمریکایی مبتلا به آلزایمر هستند و تخمین زده شده است که این تعداد تا سال 2020 به 16 میلیون نفر خواهد رسید. تعداد افرادی که در اثر ابتلا به آلزایمر جان خود را از دست می دهند، بیشتر از تعداد مبتلایان به سرطان سینه و پروستات است.
تقریبا می توان گفت این یکی از اصلی ترین مشکلات سلامتی است. زیرا آلزایمر یک بیماری پیچیده است، تشخیص علائمش دشوار است و درمانش نیز آسان نیست. اما شواهد نشان می دهند که فاکتورهای سبک زندگی همانند رژیم غذایی و ورزش نقش مهمی را ایفا می کنند.
علوم پزشکی ارتباط بین فعالیت های پزشکی و بیماری آلزایمر را کشف کرده است.
محققین شاخه ی عصب شناسی و پیرپزشکی، از فنلاند و سوییس 24 مطالعات آینده گر و شهودی را انتخاب کردند تا از آن ها در تحلیلشان استفاده کنند. این تحقیق میزان ارتباط بین بیماری آلزایمر و فعالیت های فیزیکی همانند پیاده روی، دوچرخه سواری، بولینگ و فعالیت های مربوط به کار همانند نجاری، بیل زدن و … را اندازه گیری می کند.
تحلیل آن ها نشان داد که هر چه افراد از لحاظ فیزیکی فعال تر باشند احتمال ابتلا به آلزایمر در آن ها کمتر است. درکل از بین 24 مطالعه 18 عدد از آن ها نشان می داد که ورزش خطر ابتلا را کاهش می دهد.
محققان پی بردند که فعالیتی که در اوقات فراغت انجام می شود، نسبت به فعالیت های کاری تاثیر بیشتری در پیشگیری دارند. دلایل این موضوع به این شرح است : افرادی که کارهای بدنی انجام می دهند، افرادی هستند که از سطح سواد و جایگاه اجتماعی-اقتصادی پایین تری برخوردارند. همچنین بعد از کار و بازنشستگی بیشتر تمایل دارند تا فعالیتی نداشته باشند.
محققین بیان کرده اند که هنوز اطلاعاتی در مورد نوع و میزان ورزش و فعالیت، به منظور کاهش و یا به تعویق انداختن این بیماری در دست نیست. ولی اظهار داشته اند که فعالیت های فیزیکی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری سودمند بوده و باعث ایجاد انگیزه ی شناختی و اجتماعی نیز می شود.
سوال دیگر اینجاست که آیا رژیم غذایی می تواند از ابتلا به آلزایمر جلوگیری کند؟
در این مورد 64 تحقیق به طور کلی بر روی 130000 نفر انجام شده است. محققین چندین نتیجه گرفته اند. تجزیه و تحلیل الگوهای غذایی و بیماری آلزایمر مانع از نتیجه گیری دقیق می شود. اندازه گیری و مطالعه ی همه ی مواد خوراکی مصرفی فرد شرکت کننده در تحقیق دشوار است.
برخلاف محدودیت هایی که این نوع تحقیق دارد، محققین شواهد واضحی مبنی بر تاثیر مثبت رژیم غذایی بر جلوگیری از آلزایمر یافته اند. از بین 64 تحقیق، 50 تحقیق رابطه ی مثبت بین بیماری و غذا را نشان داده اند.
باید بگوییم که در مورد نوع غذا و میزان آن هنوز اطلاعاتی در دست نیست. ولی برخی مطالعات فردی بر روی این موضوع نشان می دهد برخی غذاها از جمله ماهی، میوه ها، قهوه و شراب می توانند موثر واقع شوند. همچنین مشخص شده است که غذاهای حاوی چربی اشباع شده می تواند ریسک ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند.
شواهد نشان می دهند که فاکتورهای سبک زندگی همانند ورزش و رژیم غذایی هم می توانند باعث پیش گیری از این بیماری شوند و هم ریسک ابتلا به آن را افزایش دهند. ولی باید خاطر نشان کرد که آلزایمر تحت تاثیر فاکتورهای دیگری همچون ژنتیک، واکنش های اجتماعی و شناختی نیز قرار دارد.